محل تبلیغات شما

با توجه به اینکه در هفته آخر اسفند ماه واقع شدیم لذا تصمیم گرفتم برنامه ها و رویه هائیکه تقربیا چهل سال پیش در روستا مرسوم بود. جهت یادآوری به هم سن وسال خودم و آشنایی جونان به نگارش در بیارم. باشد که مورد استفاده دوستان واقع گردد.

همانطوریکه دوستان کم بیش اطلاع دارند و تاحدودی نیز فعلا با اندکی تغییرات در سطح کشور نیز اجرا میگردد. آخرین شب چهار شنبه سال در پشت با م ها آتش روشن میکنند این رسم از قدیم الایام در روستای ما نیز مرسوم بود. اما میخواهم در این روز مراسماتی که الان دیگر اجرا نمی شود و یا خیلی سطحی و محدود اجرا میشه اشاره کنم.

1-بچه ها ی کوچک در روز سه شنبه به درب منازل مراجعه میکردند واز بزرگان چرشنبلگ میگرفتند(عیدی امروزه)این سنین افراد بدلیل اینکه شب خطرناک بود روزها به درب منازل مراجعه میکردند.

2-تقریبا نزدیکی های غروب آفتاب ریش سفیدان به منازل خانواده های که در طول سال عزیزشان را ازدست داده بودند بعنوان احترام و تکریم مراجعه میکردند و آتش روشن میکردند و بعد ازاینکه این خانواده تمام میشد مراسم آتش روشن کردن عمومی شروع میشد.

3- در این شب تمامی خانواده بنوعی غذای متفاوت درست میکردند بعبارتی این شب را گرامی میداشتند وسهم بزرگان وعروسها را میفرستاند.

4-بچه های بزرگتر بعداز شام هرکدام یک شال برمیداشتند میرفتند پشت بامها شال را از روزنه (باجا)به داخل خونه میفرستادند برای گرفتن چرشنبلیگ.همانطوریکه استادشعر ادب آذربایجان استاد بزرگ شهریار اشاره نمودند.هرکس شال ن بی باجادان سالر د.

5-شاید چهار بند فوق را کم و بیش شنیده ویا دیدیم اما موضوعی که میخواهم در این ردیف اشاره کنم با ردیف های اشاره شده متفاوت است.درشب چهار شنبه آخرسال جوانهای که نامزد بودند بهمراه دوست صمیمی خود میرفتند پشت بام عروس شان شال آویزان میکردند .ومعمولا خانواده عروس از رنگ نشانه های شال میفهمیدند که این شال با شال های دیگر متفاوت است کمی اذیت میکردند در نهایت داماد را به داخل خونه دعوت میکردند شاید این دعوت برای داماد و عروس یکی از شیرین ترین خاطره در دوران نامزدی بوده است چون در زمان قدیم مثل امروز نبود که داماد24 ساعته در منزل عرس خانم باشه خیلی سخت میگرفتند.داماد برای دیدن عروس اش سختی های زیادی میگشید شاید در زمان شستن لباس در رودخانه و یا آوردن آب از چشمه اونهم از دور.

امیدوارم با تمامی فراز نشیب های که امسال پشت سرگذاشتیم و هنوز هم کل کشور درگیر هست.با یادآوری سنن گذشتگان بتوانیم ازسبک سیاق وتاریخ گذشتگان خود الگوی مناسب برای فردای خودمون انتخاب کنیم تا در مسیر زندگی چراغ روشنی برای بهتر زیستن باشه انشائ ا.

آداب وسنن گذشتگان در روستای لله لو.

تاریخچه آموزش وپرورش در روستای لله لو.

۵ نکته در مورد پیشگیری از کرونا در سفر

میکردند ,های ,شال ,اشاره ,خانواده ,عروس ,آتش روشن ,در این ,مراجعه میکردند ,های که ,و یا ,منازل مراجعه میکردند

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دوربین مدار بسته من خودم باخدای خودم